Když přicházejí zprávy o muslimech jako aktérech násilí, triáda složená z politiků, soudní exekutivy a médií stereotypně předpokládá, že daný zločinec trpí nějakou mentální či emocionální nedostatečností.
Tvrdím, že místo toho by se mělo začít předpokladem, že za tím je džihád (svatá válka). To znamená, že výchozí motivací má být ideologická horlivost, nikoli nějaká nezpůsobilost. Skutečnými cíli jsou šíření islámu a uplatňování islámského zákonodárství. Samozřejmě, existuje pár potrhlých muslimů a ti se dopouštějí násilí, ale tvoří jen mikroskopické procento z 15 247 muslimských teroristických akcí, k nimž došlo od 9/11.
Nezdařený pokus vyhodit do povětří automobil na Times Square v New Yorku zavdal podnět ke spekulacím o domnělých motivech atentátníka ještě předtím, než vyšla ve známost identita Fajsala Šahzáda, přistěhovalce z Pákistánu. Časopis Nation zpochybnil možnost džihádu pákistánského Tálibanu: "Zdá se mi velmi pravděpodobné, že to bylo dílo buď jednotlivce nebo snad člena nějaké izolované větve tzv. čajových protestujících z americké krajní pravice."
Pak jenom několik hodin po zatčení Šahzada si úřady pospíšily s ujištěním veřejnosti, že jeho akce nemá nic společného s islámem.
Příklady ze 4. května:
- Mike Bloomberg, primátor New Yorku: bombu mohl nastražit "někdo, kdo nemá v oblibě zákon o zdravotní péči nebo něco podobného. Mohlo jít o cokoli."
- Machdúm Kureši, pákistánský ministr zahraničí: "Je to reakce na americké vojenské aktivity v Pákistánu, je to odveta a dala se čekat; nebuďme naivní, oni nepatří k lidem, kteří vás budou vsedě vítat, až je budete chtít vyhladit; budou se bránit."
- Nadím Haider Kiani, mluvčí pákistánského velvyslanectví ve Washingtonu: "Je příliš brzy na to, abychom mohli říci přesně, co útočníka motivovalo, ale první náznaky svědčí pro variantu 'narušeného individua'."
- CNN: Lze doložit, že jeho dům byl v minulých letech zatížen dluhem. Soudím, že si každý umí představit, že to jeho rodině způsobilo mnoho bolehlavu a těžkostí.
- CBS News: Není jasné, zda je na útěku více podezřelých, ani není zřejmý motiv.
- List Washington Post, Ezra Klein pod titulem Ekonomická krize a terorismus: Šahzádův dům zadlužen; tenhle chlapík je pro média něco jako tzv. teorie strun – slučuje zdánlivě neslučitelné příběhy, které hýbaly minulým desetiletím. Čili, nemusíte chtít rozumovat nad otázkou, proč někdo něco skutečně udělal; do lidských srdcí se nevidí a motivy jsou složité.
Následuje sbírka citací z čerstvých vydání novin:
- Soudní šetření (podle NY1): vyšetřovatelé tvrdí, že stále ještě neznají Šahzádův motiv (5. května).
- Kifjat Ali, Šahzádův příbuzný: jsme v šoku; nebyl ve spojení s žádnou politickou stranou či skupinou džihádu (5. května).
- Titulek v Associated Press: pachatel bombového útoku v New Yorku spolupracuje při výslechu, ale motiv zůstává neznámý (5. května).
- Článek tamtéž: federální vyšetřovatelé se nezmiňují o motivu uvězněného naturalizovaného občana USA, obviněného z pokusu odpálit bombu na Times Square v New Yorku (5. května).
- List New York Post: podle včerejšího prohlášení vyšetřovatelů Šahzád tvrdí, že byl ke zlu puzen kvůli zabití četných osobností z řad vedení teroristické skupiny. Prý byl očitým svědkem zabíjení během osmi měsíců, které strávil v Pákistánu od počátku loňského léta (5. května).
- Titulek v listu USA Today: motiv strůjce bombového útoku zůstává tajemstvím (5. května).
- Titulek v listu Guardian: bomba na Times Square – Pákistánci se dohadují o motivech útočníka (5. května).
Moje komentáře:
(1) Některé tyto výklady praví, že motivy jsou záhadné, některé spekulují o tom či onom, ale všechny se usilovně vyhýbají slonovi v místnosti.
(2) Nelze vyhrát válku, když schází odvaha pojmenovat nepřítele.
(3) Pojmenovat nepřítele znamená změnu některých příjemnějších stránek života Západu. Chce-li to někdo udělat, musí překonávat značný odpor.
(4) Mám za to, že k pojmenování nepřítele dojde, až nějaká pohroma skoncuje s naší opatrností, která nás vede k používání upejpavých slov.
Aktuálně: nepřekvapuje, že z Pákistánu přišla zpráva potvrzující Šahzádovo spojení s islámskými teroristy; uvádí to článek v Los Angeles Times, který má název "Spojitost mezi nezdařeným atentátem na Times Square a militantními skupinami v Pákistánu."
Zpravodajské zdroje v Karáčí uvedly, že jeden z mužů, zatčených v souvislosti s útokem na Times Square, je členem skupiny Jaiš-e-Muhammad, pákistánského spojence Al Kaidá. Odhalení poprvé dokládá, že nějaká konkrétní pákistánská militantní skupina je spjata s Fajsalem Šahzádem, třicetiletým Američanem pákistánského původu, obviněným z nezdařeného bombového útoku. Což ovšem nutně neznamená, že tato skupina útok zosnovala nebo že nějak řídila Šahzádovy akce.